Odsłony : 17402

W latach 20. XX wieku wśród paryskich artystek zapanowała dziwna epidemia zagadkowych samobójstw. Dopiero śmierć przyjaciółki znanego pisarza sprawiła, że o sprawie zaczęło się mówić w całym Paryżu. Wkrótce na jaw wyszła prawdziwa działalność tajemniczego klubu, którego celem była pomoc artystkom w zejściu z tego świata. W cenę miesięcznej składki członkowskiej wliczona była anonimowość i dawka ulubionego narkotyku. Tak na zachętę…

Autor podcastu:
Łukasz Włodarski

Postaw autorowi kawę:

Lektor: Hubert Pawlak

#wmrokuhistorii

Wesprzyj W MROKU HISTORII na PATRONITE:

Możesz wesprzeć ten kanał i przyczynić się do jego rozwoju:

Obserwuj kanał na Instagramie:

Dołącz do grupy na FB:

Źródła:
– „Klub samobójczyń w Paryżu. Zagadka masowych samobójstw wśród aktorek” („Ekspress Ilustrowany”), 01.01.1933.
– „Klub samobójczyń. Jak wykryto jaskinie narkomanek” („Ekspress Ilustrowany”), 09.01.1933.
– Kochanki śmierci. Tajemnice klubu samobójczyń w Paryżu” („Ekspress Lubelski i Wołyński”), 01.01.1933.
– „Klub samobójczyń w Paryżu. Sensacyjne aresztowania w świecie artystycznym i wśród arystokracji” („Nowy Kurjer”), 01.01.1933.
– „Tournera-t-on la vie et la mort de Claude France?” („La Dépêche”), 20.07.1934.
– „Paix à cette morte ! La vérité sur la vie et la mort de Claude France” („Paris-Midi”), 15.02.1928.
– „Jenny Golder a Suicide” („New York Times”), 13.07.1928.
– „Jenny Golder, une étoile qui s’éteint”, („Le Petit Parisien”). 13.07.1928.
– „Miss Jenny Golder. Death In Paris” („Adelaide Chronicle”), 21.07.1928.
– „French Actress A Suicide. Body of Woman Who Leaped In Seine Said to Be That of Marcelle Romee” („New York Times”), 05.12.1932.
– „Les morts étranges du cinéma” („Ciné France”), 19.10.1938.
– „Dernières nouvelles cinématographiques. Un fantôme” („Paris-Soir”), 20.10.1938.
– „Marcelle Romée, une étoile trop tôt disparue” („Association Chatou Notre Ville”), 16.01.2013.

27 odpowiedzi

  1. Bardzo miło było posłuchać o bohemie artystycznej z lat 20. Może teraz coś o środowisku😢 artystycznym z modernizmu? Tam to dopiero się działy kwiatki xd 🙂

  2. Odsłuchuje ,odcinek po odcinku to najlepszy podcast jaki słyszałam .Szacunek i podziw nad rzetelnością i ogromem pracy Gratuluję wspaniałej roboty wszystko opracowane kapitalnie . Wiele sukcesów życzę i pozdrawiam .

  3. Próbowałem coś poszukać na własną rękę w Internecie i prócz twojego podcastu, twojej strony i jednego postu nic, nawet w francuskojęzycznej części Internetu a szkoda.
    To naprawdę dobra baza na Książkę (Zapewne Kryminał).
    Ps. Jest szansa o zrobieniu materiału o Nellie Bly i sprawie zakładu psychiatrycznego dla kobiet na Blackwell’s Island ?

  4. Ja tutaj widzę spisek. Spisek ten polega na prostym planie. Najpierw dziwki wzbogacają się na nierządzie i dorabiają się olbrzymich pieniędzy na prostytucji a potem "ktoś" ich zabija pozorując śmierci samobójcze po to by przejąć ich cały dorobek czyli majątek.
    Schemat ten jest niezmienny i trwa już od stuleci, tyle że dla osób niezaznajomionych z dziejami ludzkości ten schemat jest nieznany, niepojęty, i zdaje się być nowy.

  5. Nadal nie potrafię zrozumieć, dlaczego masz tak mało subskrybentów. Przecież to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy Polski podcast na You Tube. Jak zawsze łapka w górę z góry i słuchamy.

  6. Reklama samobójstwa… Kanał dobry ale same ten odcinek złu… ludzie którzy potrzebują pomocy psychologicznej mogą sprejmowac takie otcinku jak zachętę do działania….
    Przepraszam za możliwe blendy jestem Ukrainka…