Odsłon : 202166

Marzysz o życiu w słonecznej Portugalii? Zobacz, jak Polacy rzucili wszystko i zaczęli nowe życie w raju! W tym filmie Kasia i Łukasz opowiadają o swoim rocznym doświadczeniu, zakupie działki z domem do remontu za 55 tys. euro, kosztach życia i różnicach kulturowych. Czy życie w Portugalii to spełnienie marzeń, czy walka z biurokracją i brakiem polskich udogodnień?
Nie zabraknie praktycznych porad, cenowych porównań i zaskakujących faktów o Portugalii, jakiej nie znacie.

W tym odcinku dowiecie się:

Dlaczego Portugalia? Kasia i Łukasz opowiadają o powodach, dla których wybrali Portugalię jako swój nowy dom, wymieniając m.in. klimat, przyrodę i spokojny tryb życia.
Koszty życia w Portugalii: Szczegółowo omawiamy koszty życia, porównując ceny produktów spożywczych, nieruchomości i usług z Polską.
Zakup działki i domu do remontu: Para dzieli się swoim doświadczeniem związanym z zakupem 7,5-tysięcznej działki z domem do remontu za 55 tys. euro, opisując cały proces i pułapki, na które trzeba uważać.
Remont i budowa: Zobacz, jak Kasia i Łukasz własnoręcznie remontują dom, budują infrastrukturę na działce i adaptują przestrzeń do swoich potrzeb.
Życie na działce: Omawiamy codzienne życie na portugalskiej wsi, w tym koszty utrzymania, wyzwania związane z brakiem niektórych udogodnień i adaptację do lokalnej kultury.
Różnice kulturowe: Rozmawiamy o różnicach między Portugalczykami a Hiszpanami, o portugalskim podejściu do życia i o tym, jak bardzo ich zaskoczyły kwestie związane z infrastrukturą i dostępnością produktów.
Porównanie z Polską lat 90: Para dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat Portugalii jako kraju, który w niektórych aspektach przypomina Polskę z lat 90.
Kulinarne porównania: Polskie pączki kontra portugalskie pastel de nata – który przysmak wygrywa w tym pojedynku?
Porady dla przyszłych emigrantów: Praktyczne wskazówki dotyczące zakupu nieruchomości i adaptacji do życia w Portugalii.
Spokój i kontemplacja: Podkreślamy, dlaczego wiele osób wybiera Portugalię, aby zaznać spokoju i zwolnić tempo życia.

Nasze filmy powstają z użyciem Sony A7SIII, obiektywy Sony 24-70 i Sony 12-24 F/2.8

Ujęcia dronowe wykonujemy dronami DJI Mini 4 i DJI Mavic 3 Pro

Montaż: Krzysztof Chruślicki
MUZYKA: Epidemic Sound

▶ 🔥Nasz bestsellerowy książko-album Niesamowita Polska: 📗

▶Nasz kurs online Projekt Film: 🎬
▶Nasz kurs online Projekt Fotografia: 📷
▶Nasz kurs online Zawodowy Podróżnik: 🌍
▶Nasz kurs online Własny Sklep Online: 🛒
▶Nasze presety do obróbki zdjęć 📷

▶ Nasze Kubki Emaliowane: ☕
▶ Nasze Busowe Skarpetki: 👣

👉Subskrybuj nasz kanał, żeby nie przegapić kolejnych filmów!

Busem przez świat to kanał o podróżach samochodowych, o tańszym podróżowaniu po Polsce i po Świecie. Opowiadamy o naszych podróżach starym kolorowym busem po Polsce, USA, Australii i wielu innych krajach i podpowiadamy innym jak organizować własne podróże. Jeśli interesują Cię takie tematy, to koniecznie subskrybuj ten kanał!
👉

40 odpowiedzi

  1. Ale się uczepiliście tego mylenia Hiszpanii z Portugalią 🤯. Wiadomo, że Łukaszowi nie chodziło o to, że ktoś myli te dwa kraje np. na mapie. Chodziło o to, że wiele osób myśli, że Portugalczycy i Hiszpanie są do siebie bardzo podobni jeśli chodzi o sposób bycia. A pomimo tego, że te kraje ze sobą sąsiadują, to różnica jest olbrzymia i faktycznie Portugalczycy są dużo spokojniejszym i cichszym narodem – nasze obserwacje też to potwierdzają

  2. W Indiach, Nepalu tez nie ma rynien. Elewacje dokanczają i malują nieliczni, bardziej bogaci, bo za dokonczenie elewacji trzeb aplacic podatek. WIec wiele jest szarych budynkow wygladajacych jak niedokonczony beton.

  3. Haha – nie ma , bo nie wpuszczaja obcego kapitalu , bo wodziciele nie sa nieportogalczykami i to jest to , a nie jak w polinie wszystko co polskie , to w obcych szponach , pozyjem i uwidzim , jak dlugo jeszcze ? ☹🤫

  4. A propo cen masło, w Łomży 6,99 zł z dobrej firmy.Mlakovita ,łaciate ,a obiad dziś jedliśmy w Białymstoku to schab nadziewany i 3 rodzaje surówek na 2 osoby 33 zł

  5. Wszędzie można żyć jak się chce. Jedyny warunek to nie być na etacie. Ja dziś (na Mokotowie), wstałem o 13:00 (trochę przesada, nawet jak na mnie), popracowałem 4h, zjadłem obiad, a teraz leżę na szezlongu i Was oglądam. Nigdzie się nie spieszę. Można? Można.

  6. Portugalia jest przepiekna , uwielbiam i zgadzam sie w 100 z wypowiedziami. Czesto bywamy i ten zrelakswoany tryb zycia jest poprostu super.

  7. Przez ostatnie parę lat uczestniczyłam w poszukiwaniu działki lub domu do remontu w Portugalii północnej – okolice doliny Douro. Nie jest to prosty temat. W większych miastach ceny są koszmarnie wysokie a w miasteczkach lub wioskach oferta jest słaba. Mnóstwo Portugalczyków wyemigrowało do pracy do Szwajcarii pozostawiwszy swoje domy, które niszczeją. Trwa to nawet 30 lat z okładem. Są całe opuszczone, bardzo klimatyczne wioski z kamiennymi domkami, ale już bez dachów – bo spróchniały i się zapadły. Ale nie sprzedają ich. Często zbudowanie nowego domu również jest problematyczne. Domy nawet nowe budowane są bez wentylacji ( podbitka z cementu ) co sprawia że w większości jest grzyb. Nawet w blokach 5-6 piętrowych. Natomiast brak w nich ogrzewania, okna są jedno- szybowe ale za to są otwarte kominki ( w wieżowcach!). Gdy w nich napalisz całe ciepło idzie w komin bo tworzy się ogromny ciąg – nieszczelne okna. Nie wspominając o transporcie drewna do palenia – windą?! Jak wstawisz grzejniki rachunek za prąd sięga 2-3 tys. złotych. Wiele aspektów życia w tym kraju jest nieco dziwacznych, nielogicznych i przestarzałych. Nie rozumiem z czego to wynika. W latach 70. mieli w domach kamery, nosili conversy itp. U nas głęboki komunizm i bida. Teraz jest zupełnie odwrotnie. U nas ludzie mieszkają ładniej i wygodniej ( jedyne co to nasze mieszkania są znacznie mniejsze) , oferta wykończeniówki jest ogromna ( tam zupełnie nie ma w czym wybierać) a wokoło domów jest pięknie i zielono (tam susza, brak trawników i ogólnie brak poczucia estetyki w organizacji otoczenia domów). Jestem otwarta na mieszkanie w innym kraju, ale czy w Portugalii – nie wiem.

  8. Co jeśli ktoś z was poważnie zachoruje, będziecie leczyć się w Portugalii (zakładam że tam płacicie podatki) czy wrócicie do Polski drenować naszą służbę zdrowia?

  9. A co państwo robią i z czego się utrzymują? Czy jakaś zdalna praca w PL ?
    Też myślimy o przeprowadzce ale ze Stanów (po 20tu latach) bo tutaj się już nie da żyć. Szukamy we Włoszech i Portugalii (Francja trochę za droga) może Hiszpania. Ale zawsze pozostaje jedno – tak czy inaczej potrzebny jest stały dochód. Więc jak i z czego Państwo się utrzymujecie?
    Dzięki za filmiki, szkoda że mój mąż nie może go zrozumieć 😂

  10. Corley kanal, wysluchalam podkast bo bylam ciekawa jak mlodzi ludzie zyja buduja i maja wizje życia w Portugalii , ja z mezem mieszkamy na Sardynii na 2 hektarach w środku wyspy, podobnie budujemy swoja nowa tozsamosc po 65 roku życia , zaczynamy wszystko od nowa, jeśli jestescie ciekawi jak sobie radzimy to zapraszam do kontaktu Jolanta, a Portugalie mamy w planie odwiedzic, Gratulacje za odwage I życzę powodzenia

  11. No i dobrze, że w Portugalskich sklepach nie ma przepychu, w Polsce Osiołkowi w żłobie dano i zdycha z głodu zagoniony w niewolniczy korporacyjny kierat.
    Całe życie hołduje zasadzie – czego nie zrobisz dziś możesz zrobić po jutrze, a pośpiech jest uzasadniony przy łapaniu pcheł na psie, sjesta i maniana to gwarancja zdrowia przede wszystkim psychicznego.

  12. Myślałam o Portugalii, ale gdy w czasie ostatniej operacji socjotechnicznej z wirusem celebrytą okazała się jednym z bardziej zamordystycznych krajów (paszporty szczep…, żeby wejść do knajpy itp.), odpuściłam sobie.

  13. Piękne, nowe życie rozpoczeliście 👏Trudno wyobrazić sobie, że ktoś z Polski myli Portugalie z Hiszpanią, w Pl ludzie mają min średnie wykształcenie a spora większość wyższe i Polacy chętnie podróżują. Pozdrawiam

  14. Proszę, jak was lubię….. Dlaczego mówicie "w lato", a nie jak powinno być czyli latem lub w lecie. To jest okropne. Wasi przyjaciele też tak mówią.

  15. Portugalia ❤ zakochałam się od pierwszego pobytu, wracamy coraz częściej, zaczęło się od jednego razu w roku, a potem lataliśmy wiosną, późnym latem, wczesną jesienią. Pogoda, marzenie i to o czym mówicie, tak, nie ma biegu, pośpiechu, pędu, jest czas by żyć, podziwiać, kontemplować, cieszyć się, rozmawiać z nieznajomymi. Wylądujemy tam za jakiś czas na stałe, a narazie London calling i 5 dni zlewa się w jeden. Dobrze, że co 6 tygodni w roku wakacje. Budujcie ten dom swoim tempem i żyjcie!!!! Powodzenia, trzymam kciuki

  16. Amerykanie mowia :"Grass is greener behind the river".
    A Polacy niezmiennie od czasow komuny uwazaja,ze wszystko co za granica,jest lepsze.

  17. Pięknie przygotowany materiał, daliście gościom się wypowiedzieć, super konkretne pytania i fajne odpowiedzi. Miły spokojny materiał 🎉😊❤ dziękuję!