Tytuł Filmu: Doktor Żywago / Doctor Zhivago ♦️Gatunek Filmu: Dramat Wojenny ♦️Scenariusz: Andrzej Davies …

source

23 odpowiedzi

  1. I
    Józef Stalin i Borys Pasternak

    Stalin i poeci

    Pod koniec 1924 r. Józef Stalin (1878–1953) chciał spotkać się z trzema największych poetami Związku Sowieckiego: Borysem Leonidowiczem Pasternakiem (1890–1960), Władimirem Władimirowiczem Majakowskim (1893–1930) [1] i Siergiejem Aleksandrowiczem Jesieninem (1895–1925) [2]. Ci dwaj ostatni, wkrótce po tym spotkaniu popełnili samobójstwo. Nie pozostawili więc nam świadectwa przeplatania się absolutnej władzy politycznej i absolutnej wolności ducha poezji, którą reprezentowali ci trzej wielcy rosyjscy literaci.

    Pochodzący z zasymilowanej rodziny żydowskiej Borys Pasternak, syn postimpersjonistycznego malarza Leonida Osipowicza Pasternaka [Awrum Icchok-Leib Postenak] (1862–1945) [3] i pianistki Rosali Isidorownej Pasternak [z domu Kaufman] (1868–1939) [4], jedyny ocalały z tego historycznego spotkania, prawie nigdy nie chciał o tym mówić. Olga Wsiewołodowna Iwińska (1912–1995) [5], kobieta z którą poeta spędził ostanie 14 lat swojego życia, a zarazem pierwowzór postaci Lary z „Doktora Żywago”, uważała Stalina za najgorszego potwora, jaki istniał na ziemi:
    „Mężczyzna bardzo podobny do kraba wyszedł z cienia i podszedł do mnie. Jego twarz była żółta i dziobata. Wąsy miał wyprostowane. Był krasnoludem, ogromnie dużym krasnoludem; miał wprawdzie sylwetkę dwunastoletniego chłopca, jednak jego wielka twarz była podobna do starego mężczyzny z ogniem płonącym w oczach, jak u demona z piekła”.

    Borys, poeta społeczny

    Stalin rozmawiał z Pasternakiem sam; Majakowski i Jesienin zostali wyproszeni z pokoju. Gruzin powiedział, iż spodziewa się po nim – tak, jak od pozostałych dwóch poetów, heroldów poezji sowieckiej – „prawdziwego twórcy rosyjskiego patosu”. Pasternak poświęcił więc kilka wierszy ku czci Stalina, ukazując w nich jego wielkość. Jednak wiersze – nota bene ponownie opublikowane w roku 1965 r. – wówczas zostały źle przyjęte przez dyktatora.

    „Borys Pasternak – twierdzi Olga Iwińska – nienawidził oficjalnego triumfującego systemu. Jego uprzejmość, patriotyzm nie miały nic wspólnego z oficjalnym państwowym optymizmem i trywialnym nacjonalizmem. To naprawdę zaskakujące, że nawet dzisiaj są ludzie, którzy mimo poznania twórczości Pasternaka nie rozumieją treści jego poezji”.
    „Głos Pasternaka – pisze w liście do Maksyma Gorkiego [Aleksiej Maksimowicz Pieszkow] (1868–1936) [6] – jest głosem prawdziwego poety, autora poezji społecznej w najlepszym i najgłębszym tego słowa znaczeniu”.

    Do biedaków kiedyś przylgnąłem,
    Nie z wzniosłych uczyć gromady.
    Ponieważ takie postanownienie powziąłem,
    I życie toczyło się bez przepychu, i parady.

    Chociaż znałem ludzi szlachetnych,
    To dla wrażliwej publiczności,
    Wrogiem stałem się ich jako szpetny;
    Naga prawda przyjaźni niekonsekwentności.

    Próbując nad przyjaźń się wznieść,
    Przed ludzi szeregi pracy.
    I za to oddali mi cześć,
    Lecz byłem przez to jak inni łajdacy.

    Namacalne, zbędne frazesy głosiłem,
    Czując prawdę w swej skroni.
    Życie bez ozdób w piwnicy przeżyłem,
    I strychów nikt nie zasłonił.

    I od tej chwili jestem zniszczony,
    Jak czasu zepsuciem dotknięty.
    A żal w wstyd został zmieniony,
    Burżuazyjnym optymizmem bezmiernym.

    Dla wszystkich tych, którym ufałem,
    Byłem niewierny przez dni, tygodnie długie.
    Człowieka tym utracić nie chciałem,
    Wydałem go jednak jak inni na zgubę.

    „Przemiana” [7] Borys Pasternak, 1956

    Od najmłodszych lat dzięki rodzicom, Pasternak pozostawał pod wpływem tołstoizmu [8], zresztą sam Lew Nikołajewicz Tołstoj (1828–1910) [9] był bliskim przyjacielem rodziny; Leonid Pasternak wraz z synem odwiedzili wybitnego pisarza na łożu śmierci.

    Regularnymi gośćmi w domu Pasternaków byli również Siergiej Wasiljewicz Rachmaninow (1873–1943) [10], Lew Isaakowicz Szestow [Jehuda Lejb Schwartzman] (1866–1938) [11], Rainer Maria Rilke (1875–1926) [12] i Aleksander Nikołajewicz Skriabin (1871/1872–1915) [13], dzięki któremu Pasternak, zafascynowany jego twórczością, początkowo aspirował do bycia muzykiem.

    „Epigram na Stalina”

    W kwietniu 1934 r. Osip Emiljewicz Mandelstam (1891–1938) [14] wyrecytował Pasternakowi swój „Epigram na Stalina”.

    Żyjemy tu, nie czując pod stopami ziemi,
    Nie słychać i na dziesięć kroków, co szepczemy,
    A w półsłówkach, półrozmówkach naszych
    Cień górala kremlowskiego straszy.
    Palce tłuste jak czerwie, w grubą pięść układa,
    Słowo mu z ust pudowym ciężarem upada.
    Śmieją się karalusze wąsiska
    I cholewa jak słońce rozbłyska.

    Wokół niego hałastra cienkoszyich wodzów:
    Bawi go tych usłużnych półludzików mozół.
    Jeden łka, drugi czka, trzeci skrzeczy,
    A on sam szturcha ich i złorzeczy.
    I ukaz za ukazem kuje jak podkowę
    Temu w pysk, temu w kark, temu w brzuch, temu w głowę.
    Miodem kapie każda nowa śmierć,
    Na szeroką osetyńską pierś.

    Listopad 1933 [15]

    Po wysłuchaniu Pasternak oświadczył Mandelstamowi:
    „To, co mi przeczytałeś, nie ma nic wspólnego z poezją. Nie jest to wydarzenie literackie, ale samobójstwo, którego nie aprobuję, i w którym nie zamierzam brać udziału. Nic mi nie czytałeś, a ja nic nie słyszałem, i proszę cię, abyś nikomu również tego nie czytał; dzieją się teraz bardzo dziwne i straszne rzeczy, ponieważ zabierają ludzi, i boję się, że ściany mają uszy, i nawet te ławki na bulwarze także mogą słyszeć.”

  2. Chciał prawdy a ona mu ja powiedziała a on to zrozumiał, jako, ze został oszukany i wyszła za niego tylko aby się uwolnić od prześladowcy kochanka. Znaczy nie można mówić wszystkiego. Takie sprawy bolą i mogą być pojęte zupełnie nie tak, jak być powinny.

  3. Piekna historia zycia super film Swietni aktorzy polecam obejrzec nie pozalujecie .👍❤️🌷zawsze Gina Ludzie pracy a bogacze rzadzili tak jest tez dzisiaj.okropnosc nieludzka .😱zabili chlopca straszni sa niektorzy Ludzie dla innych . Piekny film ..❤takich lekarzy dzisiaj nie ma za kasa do kariery 😢szkoda ze zdradzil zone …niesasmowita historia…😢piekny film ..❤

  4. Film piękny, oglądałam wcześniejszą wersję, ale ten równie wzruszający. Przepiękna opowieść miłosna na tle okrucieństwa wojny i rewolucji październikowej.