Odsłony : 426655

Sygnały – polski film sensacyjny z 1959 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera.

Młody taksówkarz poszukuje leku dla ciężko chorej żony, którą uratować może tylko drogi, trudno dostępny w Polsce lek z zagranicy. Taksówkarz, po licznych bezskutecznych próbach, decyduje się wziąć udział we włamaniu do komory celnej, bowiem szef bandy obiecuje mu pomoc w zdobyciu lekarstwa,

47 odpowiedzi

  1. Wspaniała gra aktorów. Wartka akcja. Klimat czasów. Wszyscy palą papierosy. Wokoło nędza wciąż (14 lat po wojnie) odbudowywanej Warszawy. I tylko jedno mnie zastanawia – skąd bohater grany przez pana Niemczyka miał opakowanie po leku? Jak pani lekarz po ciemku poznała, że w środku jest witamina polskiej produkcji?😉

  2. Wtedy jeszcze każda załoga karetki ratowała życie STROFANTYNĄ a dziś ten lek jest zakazany bo za tani i za skuteczny (przerywa zawał) – 15 minuta z sekundami

  3. W filmach z tego okresu to bez papierosa nie mogli się obejść. Nic dziwnego, że palono wtedy na potęgę i młodzi i starzy.

    Świetna gra ś.p. Stanisława Mikulskiego, po raz drugi zagrał rolę kochającego taksówkarza, raz jako narzeczonego a w tym filmie już jako męża.

    W epizodzie też widzimy jakiegoś kierowcę starego opla kadeta ś.p. Władysława Kowalskiego późniejszego sławnego Pawlaka z filmu „Sami swoi”.

    A nawiasem mówiąc wówczas taksówkarzem np. w Warszawie mogli zostać tylko emerytowani funkcjonariusze SB lub milicji, którzy po odbyciu 20 lat służby, często w wieku około 40 lat szli na emeryturkę a następnie pracowali na swoim jako taksówkarz na taryfie, często na swoim prywatnym wozie. Oczywiście taki taksówkarz nadal po cichu pracował dla milicji czy SB, bo inaczej nie dostałby licencji na taxi.

    Tajemniczy lek zwany w filmie Mistin to możliwe lek o nazwie Mestinon vel Mestin (gdzie nazwę w filmie zapewne zmieniono), lek na chorobę zwaną miastenia. Często na tą chorobę zapadają młode kobiety ale nie jest wybitnie śmiertelna. Czasami u takiego pacjenta, może dojść do tzw. przełomu miastenicznego, który jest stanem zagrożenia życia. Przełom miasteniczny polega na znacznym upośledzeniu mięśni oddechowych oraz zaburzeniu połykania czyli uduszeniem się. W takich przypadkach zazwyczaj jest potrzebna hospitalizacja oraz wdrożenie intensywnego leczenia.

  4. Smętny, propagandowy gniot wyjaśniający ówczesnemu "ciemnemuludowi", kto był odpowiedzialny w ręcznie sterowanej gospodarce planowej za braki wszystkiego. Od lekarstw, poprzez lepsze trunki i fajne radyjka, po piłeczki ping – pongowe. A wszytko to stało sobie jak na wystawie, w piwnicy pewnego "cwaniaka" będącego wrogim elementem. Szkoda, że nic o sklepach "za żółtymi firankami" dostępnych jedynie dla przedstawicieli ludu pracującego miast i wsi. Tych, którzy z takim poświęceniem zmuszeni byli do jedzenia astrachańskiego kawioru i popijania go burżuazyjnym szampanem z Kraju Rad, pomimo, że tym się bardzo brzydzili. No ale czego się nie robi dla dobra mas. Najzabawniejsze, że teraz jest podobnie.

  5. Zmieniło się od tamtej pory wiele. Zwłaszcza samochody, elektronika i moda. Jednak ludzie i opieka medyczna są niemal takie same😟
    Dzięki za film. Serdecznie pozdrawiam ⚘️

  6. Как приятно смотреть старые польские фильмы и видеть в них знакомых актеров. Встречаешь их ,как старых,добрых друзей! Станислав Микульский,Леон Немчик,Михал Шевчик,Тереза Шмигелувна!
    А вот нынешнее польское кино мне совершенно незнакомо и никого из нынешних актеров я не знаю.

  7. Jestem wzruszona i ciesze sie, ze mozna obejrzec swietne filmy z tamtych czasow. Nie widzialam ich kiedy byly krecone, gdyz byly to lata mojego dziecinstwa. Dzisiaj pozwalaja na odnalezienie swej tozsamosci i wielkiej kultury, ktora byla mniej niszczona przez komunizm w przeciwienstwie do globalistow wladajacych dzisiejszym swiatem. Sa pokrzepiajacym przerywnikiem terazniejszej rzeczywistosci i przypominaja czasy beztroskiej mlodosci kiedy mozna bylo wierzyc jeszcze w przyszlosc.
    Podziekowania za te inicjatywe!!

  8. Świetny film, ciekawe zwroty akcji… Drugi reżyser: Jakub Goldberg, jeden z "ludzi z szafą" ze słynnej etiudy Polańskiego, zresztą jego współpracownik przy "Nożu w wodzie". Musiał opuścić Polskę w 1968.

  9. I tak oto Mistin, o który tak zabiegał Janek, okazał się mistyfikacją. A tak na marginesie – gdy się ogląda takie filmy i pamięta te czasy, to targają człowiekiem mieszane uczucia. Z jednej strony odzywa się tęsknota za dzieciństwem, młodością, beztroską, ale z drugiej jakaś ulga, że ma się już za sobą tę szarzyznę, siermiężność i ten ciągły niedostatek prawie wszystkiego. No i ta wszechobecna propaganda sukcesu i sztucznej "jedności narodu", "przewodniej roli …" itp.

    Oczywiście do dzisiaj są i tacy, którym by to odpowiadało, bo nauczyli się kombinować i załatwiać za łapówę albo wynosić z zakładu. Tacy będą żałować, że się tamto skończyło. Nie mówię, że obecnie jest OK, bo bardzo, ale to bardzo nie jest. Jednak nie chciałbym wrócić i znów żyć w tamtych czasach.

  10. ludzie ludzie ich obojętnošč w stosunku jeden do drugiego , skąpi duchem i moralią i tylko pieniądze (narzywa to wažne ,dookola pianstwo i szalenstwa)są wažni dla nich ,žadnego milošierdzia (bywają wypadki ale to fakty są pojedyncze) aferzyšci dzialali i dzialają ,tylko bogatstwa , i ten powszechny teatr propagandy ,taka prawda byla i jest …ludzkie tragedije są prywatne.

  11. Była to rzeczywiście pomyłka cenzury, żeby ten film dopuścić do rozpowszechniania. Był to jednak okres osłabienia niezbędnej czujności ideologicznej , nie tylko na froncie kultury.

  12. Polskie stare filmy są bardzo dobre tak jak rosyjskie filmy wojenne , wszystko nagrywane bardziej autentycznie niż to badziewie amerykańskie .

  13. TO BYLI AKTORZY RODZENI PRZEZ MATKI LATACH 1929-TYM.JAK STANISLAW MIKULSKI.FRANCISZEK 🥧 PIETRZKA.I WIELU INNYCH.MUSIELI WALCZYC O POLSKE JAK HALINA JANOWSKAO MOJ BOZE KOCHANY SPUZ 💣 BOME NA TA TROMBE

  14. Bardzo dobry film. Obsada aktorska taka, jak film. Tylko, jak to było z tym powiedzeniem: "Kochajmy się, jak bracia…", a dalej? Dzięki za publikację. Pozdrawiam serdecznie

  15. Problem jest ten sam_ co był_ jest i będzie na całym Swiecie- Ubezpieczalnie nie chcą płacić za drogie leki- A że pacjent/ka umrze? No cóż_ takie jest życe (według nich).

  16. 👍👍👍👍👍Stare Polskie kino jest super , aktorzy fantastyczni . Obecne plastikowe lale i Kenowie powinni się od nich uczyć aktorstwa .

  17. Jestem już stary i sporo widziałem. Za "komuny" Służba Zdrowia" była do dupy, ale za to teraz, no teraz to jest dopiero do dupy !!!