Odsłon : 171376

Westerplatte – polski film wojenny z 1967 roku w reżyserii Stanisława Różewicza, na podstawie scenariusza Jana Józefa Szczepańskiego, poświęcony obronie Westerplatte podczas II wojny światowej.

Polska premiera filmu miała miejsce w 28. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Utwór Różewicza – w opozycji do stylistyki „szkoły polskiej” – pozbawiony jest romantycznej otoczki. Scenariusz powstał na podstawie skrzętnie zgromadzonej i zbadanej dokumentacji, w której niepoślednią rolę odegrały zapiski majora Henryka Sucharskiego – dowódcy westerplatczyków. Aktorów dobierano według podobieństwa do kreowanych bohaterów. Sposób narracji i staranność realizacji zbliża film do maniery dokumentalnej. W „Westerplatte” brak wyrazistego, pierwszoplanowego bohatera. Zastępuje go zbiorowość. Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi – wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi. Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą.

25 odpowiedzi

  1. Bo 🇵🇱kino było kiedyś z ❤️ i prawdą ludzi którzy to przeżyli a nie tak ja teraz może będzie lepiej 😉wyglądało i smakowało.Zal mi tylko tyle że Polskie stare filmy można ❤❤❤❤ naprawdę rzadko obejrzeć.

  2. Witam. Pancernik Schleswig-Holstein zrezygnował po paru salwach z użycia dział 280 mm i dział 150 mm. O mało nie zatopił niemieckiego okrętu po drugiej stronie półwyspu. Jena salwa burtowa i nie ma Westerplatte. Dział 280 mm miał cztery a 150 mm dziesięć. Wystarczyło trochę odejść w morze i nie mamy czego dzisiaj "podziwiać". Westerplatte pod wodą. Taka prawda. Smutne ale prawdziwe.