Odsłon : 188965

Komunistyczna Polska końca lat 1960-ch. „Milicja Obywatelska” ściga zachodniego szpiega, który podczas ucieczki postanawia przenocować w domku na podmiejskiej działce jednego ze wspólników. Tam natrafia na samotną kobietę, z którą wyrusza w podróż przez Polskę, stopniowo wciągając ją w swoje sprawy i werbując do szpiegowskiej pracy…
Świetnie zagrany, lecz trochę naiwny film szpiegowski, jednak braki w fabule zostaną widzowi zrekompensowane niezłym i zaskakującym finałem.
Dźwięk zrekonstruowany pod względem czytelności dialogów.
℗2009 Sypniewski Archives

„Cześć kapitanie”
Produkcja: 1967, Zespół Filmowy Iluzjon, Polska (PRL)
Premiera: 1968, Polska (PRL)

REŻYSERIA. . . . . . Ewa Petelska, Czesław Petelski
SCENARIUSZ. . . . Ewa Petelska
ZDJĘCIA. . . . . . . . Kazimierz Konrad
MUZYKA. . . . . . . . Jerzy Maksymiuk
DŹWIĘK. . . . . . . . . Jan Kalisz
MONTAŻ. . . . . . . . Felicja Rogowska

OBSADA:
Barbara Horawianka – kobieta
Andrzej Łapicki – szpieg
Gustaw Lutkiewicz – Szyszka, właściciel warsztatu samochodowego
Wiesław Gołas – Mundek, człowiek Szyszki
Zygmunt Kęstowicz – kapitan MO
Bolesław Płotnicki – pułkownik MO
Zofia Merle – opiekunka campingu
Ryszard Pietruski – wywiadowca MO
Sylwester Przedwojewski – milicjant w cywilu
Andrzej Krasicki – major MO
Juliusz Lisowski – Ziołowski, aresztowany działkowicz
Tadeusz Somogi – sierżant MO
Witold Dębicki – milicjant przed wystawą komisu
Andrzej Gawroński – milicjant kontrolujący samochód bohaterki
Kazimierz Stankiewicz – mężczyzna w lokalu
Hanna Stankówna – barmanka
Stefan Szmidt – milicjant
i inni

IMDb (j. angielski) ☞
Wikipedia (j. polski) ☞

Możesz dodać napisy tutaj ☞

.

27 odpowiedzi

  1. Dramat. Sa takie kraje gdzie takie prace wykonano by w kilka dni. U nas dzień świstaka. Nikomu sie nie spieszy, organizacji pracy brak. Choc zawsze mogli zamknąć przejazd na 3 lata. Albo 5. Albo wogole xamknac i nic nie robic przez 10 lat jak w przypadku schodów przy dworcu autobusowym.

  2. Scena wejścia na teren ogródków działkowych była kręcona w Warszawie w ROD przy ulicy Sobieskiego 91. Brama wejściowa i furtka z tego filmu, zostały do dzisiaj te same. Został tylko zdjęty szyld na bramą. Na filmie widać tabliczkę z adresem przymocowaną do bramy

  3. po kształcie gór w scenie wyprowadzenia szpiega z hotelu- stawiam na były DW Hutnik- obecnie Grand Pieniny należący do Księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego z żoną hrabianką Heleną Lubomirską z domu Mańkowska i do rodziny księcia.

  4. Hotel w którym szpieg został zatrzymany należał do Orbisu. Kubki w łazience przy lustrze maja napis Orbis. Po zatrzymaniu przy barze, szpieg jest wyprowadzany po schodach w dół do szklanych drzwi z aluminiową ramą. Zejście po schodach do uliczki . Elewacja z kamiennych płytek. W dole widać dolinę. Niestety tu nie jestem pewien w którym pensjonacie czy hotelu to kręcono- Dzwonkówka ma podobną elewację. Ale może też to być były DW Hutnik. Gdyby ktoś ze Szczawniczan mógł coś więcej tutaj napisać…

  5. scena pod komisem kręcona była w Krościenku nad Dunajcem vis a vis Kina Sokolica, na ulicy Rynek. Adres kina po przeciwnej stronie ulicy to był Rynek 34. Kino zostało zamknięte pod koniec XX wieku. Obok kina mieściła się Jadłodajnia "Przystań" po prawej stronie wejścia do kina i przystanek PKS w Krościenku na prawo od jadłodajni

  6. ostatnie sceny kręcone w Szczawnicy. Autobus zatrzymuje się na Placu Dietla w Szczawnicy. Pensjonatu w którym się zatrzymali i został zatrzymany szpieg- jeszcze nie rozpoznałem po pierwszym obejrzeniu

  7. @Li-brus
    Odpowiem w Twoim stylu… (czy nie przesadziłam z tą dużą literą T w słowie "twoim") …
    Otóż – WYNOŚ SIĘ ze stron, na których normalni ludzie chcą wypowiadać się w sposób kulturalniejszy niż Ty (i znowu ta duża litera, na którą nie zasługujesz, no ale cóż, taki jest zwyczaj w języku polskim)… Kontynuując, jeśli jeszcze nie zrozumiałeś… Ty i podobni do Ciebie – "…urwa, spie…ajcie stąd"
    Teraz dotarło…???… 😡😡😡

  8. Te filmy to moje "polskie lata" ,matura , slub , wyjazd do USA …i … tam wroce .Dziekuje za "komunistyczne filmy obyczajowe i prosimy ( TU MOWIE W IMIENIU FANIOW) o wiecej filmow z tego okresu !Pozdrawiam ogladajacych ,warte subskrypcji ( przepraszam za bledy 38 lat poza Krajem )

  9. Autentycznie uwielbiam te PRL-owskie kryminaly z lat 60-tych !!!!
    Pomijajac juz pierdzielenie polityczne, to jako filmy – zrealizowane sa naprawde doskonale i mam dla nich pelen szacun – jakby na to nie patrzec !!!! ((((((((((

  10. Super film, no i obsada aktorska również. A jaka muzyka?! Nic dziwnego, kompozytor Jerzy Maksymiuk i wspaniały wątek szpiegowsko-kryminalny. Dzięki za publikację. Pozdrawiam serdecznie

  11. Film wyprodukowano w 1967 więc zdjęcia robiono kilka lat wcześniej. Zatem pokazana rzeczywistość to nie koniec lat 60, ale maksymalnie połowa lat 60. Potwierdzają to liczne wolnobieżne tramwaje których w końcu lat 60 w lewobrzeżnej Warszawie już nie było.