Odsłon : 779482

Film dokumentalny o finansach w wersji z polskim lektorem – 97% niczego. Dokument przedstawia poważne badania i weryfikowalne dowody dotyczące naszego systemu gospodarczego i finansowego.

97% niczego (2012)
Reżyseria: Michael Oswald
Scenariusz: Mike Horwath, Michael Oswald
Gwiazdy: Ben Dyson, Anne Belsey, Noel Longhurst
Gatunek: Dokument
Kraj: Wielka Brytania
Język: Polski
Data premiery: 1 maja 2012 (Wielka Brytania)
Miejsce kręcenia filmu: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

Fabuła:
97% własności to film dokumentalny, który przedstawia poważne badania oraz weryfikowalne dowody dotyczące naszego systemu gospodarczego i finansowego. Jest to pierwszy film dokumentalny poruszający tę kwestię z perspektywy Wielkiej Brytanii, wyjaśniający wewnętrzne funkcjonowanie banków centralnych oraz proces tworzenia pieniądza. Ponieważ pieniądze napędzają prawie całą aktywność na naszej planecie, istotne jest, abyśmy je zrozumieli. Niemniej jednak często pomijane są proste pytania, takie jak: skąd pochodzą pieniądze? Kto je tworzy? Kto decyduje o ich wykorzystaniu? I co to oznacza dla milionów zwykłych ludzi, którzy cierpią, gdy system monetarny i finansowy się załamuje? Film został wyprodukowany przez Queuepolitely, przy udziale Bena Dysona z Positive Money, Josha Ryana-Collinsa z The New Economics Foundation, Ann Pettifor, „demaskatora HBOS” Paula Moore’a, Simona Dixona z Bank to the Future oraz Nicka Deardena z Jubliee Debt Campaign.

Recenzje:
„Proste fakty opisane w jasny i prosty sposób: kamieniem węgielnym gospodarki jest to, jak tworzone są pieniądze. A co najważniejsze, dług jest wyjaśniony: nie ma gospodarki bez długu. Dług jest podstawą. Chodzi o kontrolę długu i o to, kto jest jego „właścicielem”.

Dług jest tak samo ważną koncepcją, jak kreacja pieniądza. I nie chodzi tu wcale o jakieś 3% monet i papierowych pieniędzy w systemie, zasadniczo chodzi o jakieś 97++% „wirtualnych” pieniędzy wysyłanych tam i z powrotem. I o specyficzny rodzaj pieniądza, który istnieje i może być używany tylko na przykład w Banku Anglii – i nigdzie indziej.

Skomplikowany system, który wyewoluował z prostych faktów, gdy prawo postanowiło zakazać prywatnym bankom emisji własnych papierowych i monetarnych pieniędzy w XIX wieku.

Ale w jakiś sposób, i nie jest to tajemnicą, prywatne banki nadal emitują pieniądze (choć nie własne papierowe i monetarne banknoty)

I o tym właśnie jest ten dokument: jak, kiedy i dlaczego.

Trzeba obejrzeć, szczerze mówiąc i 10-gwiazdkowy dokument, gdyby tylko głos narratorki nie był wmieszany w tak płytki sposób (często zbyt trudny do uchwycenia; szkoda): zasługuje na wyraźny, zdecydowany, prosty dźwięk, biorąc pod uwagę, że sam dokument jest głęboko jasny.” -Napisane przez artiszt na IMDb.com

Znany również jako (AKA):
(tytuł oryginalny) 97% Owned
Kanada (tytuł angielski) 97% Posiadane
Rumunia Unde sunt banii?
UK 97% Owned

····················································································

WSPIERAJ NAS!
✘ Członkostwo –

WIĘCEJ FILMÓW!
► Finanse:
► Gospodarka:
► Wszystkie playlisty:

#finanse #gospodarka #filmypolskie

····················································································

COPYRIGHT / IMPORTANT: All Rights Reserved! All of the films published by us are legally licensed. We have acquired the rights (at least for specific territories) from the rightholders by written contract. If you have questions please send an email to: info[at]amogo-networx.com, Amogo Networx – The AVOD Channel Network, www.amogo-networx.com.

28 odpowiedzi

  1. Pracujemy więcej, wydajemy więcej pieniędzy i brakuje nam wìęcej pieniędzy. Im więcej tym mniej. System bierze od najbiedniejszych a daje bogatym – to szczera prawda. Żaden człowiek z sektora bankowości nie powinien być Politykiem taka jest zasada aby zapobiec tego wszystkiego o czym mowa w/w dokumencie. George – dobra komedia

  2. Niespełna 2h ogladania. Dokument dobry… ale? Konkluzja filmu to wymyślanie koło na nowo…
    Parytet złota by powrócił i wszystko bo sie ustabilizowało. Ale nieeeeee nie o to chodzi tym co nam ten dokument nagrali. To nie o uświadamianie chodzi. To chodzi o zmianę SYSTEMU MONETARNEGO szlauffa flabbba

  3. To w uproszczeniu piramida finansowa. Nie dziwne że komunizm nie mial szans z oszustami drukującymi pieniadze z niczego😂😂😂

  4. Ten film pokazuje, że wbrew popularnemu mitowi to społeczeństwo nie ma swoich pieniędzy, bo żadne pieniądze na świecie nie biorą z działalności czy pracy jakiegokolwiek człowieka, każdy dolar, funt czy złotówka zostały wykreowane przez uprawnione do tego instytucje i dopiero potem mogą trafić w ręce obywatela, samo społeczeństwo nie jest źródłem pieniądza. Pytanie tylko które instytucje i kto sprawuje kontrolę nad tym procesem: zarządy banków czy my?

    Pieniądz suwerenny jest jedną z dyskutowanych koncepcji
    wyjścia z tego chorego systemu i odzyskania przez nas kontroli. W obecnym systemie państwa i co za tym idzie społeczeństwa są niejako ubezwłasnowolnione, będąc niewolnikami banków i sektora finansowego i muszą ciągle brać kredyty, żeby utrzymać podaż pieniądza potrzebną do utrzymania gospodarki i wzrostu. Dziś mamy całkowicie sprywatyzowaną kreację pieniądza na świecie w rękach banków komercyjnych nad którymi nie mamy żadnej kontroli społecznej, natomiast przy pieniądzu suwerennym ograniczamy to, kwestią do dyskusji jest, czy całkowicie, czy do pewnego procenta, zaś podażą pieniądza zarządza społeczeństwo za pomocą władzy politycznej wybieranej w demokratycznych wyborach. To suweren decyduje wtedy, w które miejsca chce puszczać pieniądze w gospodarkę, głosując na konkretne programy polityczne. Na przykład chcemy, żeby zbudowano mieszkania albo rozbudowano służbę zdrowia albo mieć własne elektrownie i prąd. Granicą wydatków jest zawsze wykorzystanie wszystkich mocy produkcyjnych gospodarki i pełne zatrudnienie. Natomiast nie ma miejsca na wydatki spekulacyjne i tworzenie baniek cenowych.

    Znika wtedy cały problem zadłużenia państwa wobec rynków finansowych, bo ono nie musi się pożyczać od nikogo, kreując i kontrolując własną walutę, jak i społeczeństwa, które nie musi brać tyle kredytów, bo raz część tych rzeczy jest zapewniana przez usługi publiczne, a dwa nawet jeśli będzie dostępna pewna ilość kredytów dla działalności firm prywatnych, to nie będzie ona tak wpływać na podaż pieniądza. To jest takie oddanie kreacji pieniądza pod demokratyczną kontrolę.

  5. państwo jest emitentem pieniądza i waliduje jego wartość poprzez podatki tworząc fundament popytu nadając mu wymierną wartość, nie trzeba filmu dokumentalnego, wystarczy się rozejrzeć, system jest ok, całkiem przemyślany, gorzej z interpretacjami i tym jak pewne rzeczy są przedstawiane przez polityków, np. teksty że podatki to kradzież (prędzej niepłacenie ich) albo że deficyt jest zły z jednej strony, a z drugiej jest to nadwyżka sektora prywatnego (szczególnie bogatszej części społeczeństwa, która posiada dług państwa o pobiera z niego odsetki), albo temat inflacji też jest nieźle krzywiony przez media, jak ostatnia inflacja, która miała podłoże tylko i wyłącznie podażowe na rynkach energetycznych (plus spirala marżowa), ale NPB musiało podnosić stopy tylko ze względów psychologiczno-ideologicznych, podnoszenie stóp oczywiście zbija inflacje poprzez zubażanie społeczeństwa i dyfundowanie majątku od biednych do bogatych (ludzie z długami płacą wyższe odsetki, a ludzie z obligami mają wyższe zwroty) no ale to tych rzeczach nie powiedzą uczciwie w TV, wszystko będzie kręcone pod polityczną narracje jednej czy drugiej strony, brzydzi mnie już ten brak intelektulanej szczerości wśród klas rządzacych naszego i innych krajów

  6. Czy dobrze zrozumiałem? Obecny system finansowy ma rendencję do wykładniczego wzrostu pieniądza bez pokrycia, co może rozładować tylko kryzys (wielka i szybka obniżka wartości majątku ludzi) albo inflacja (wielka i powolna obniżka wartości majątku ludzi)?
    Czy oznacza to, że zwykły człowiek nie może zgromadzić inaczej majątku, jak tylko pracą własnych rąk i własnej głowy dla samego siebie i nie może inaczej zgromadzić pieniędzy, jak tylko poprzez ostrożne inwestowanie w towary i surowce (żadnych "produktów finansowych")?
    Zaczynam się czuć jak Robinson Crusoe w krainie ludożerców. Ludzie, społeczeństwo, może być tylko przydatne, źeby nie stracić mowy ludzkiej i w rezultacie nie zwariować w tym powszechnym obłędzie..

  7. Narracja tego filmu mocno czerwona. Więcej ekonomii we wszystkich kolejnych szczeblach nauki. Wiedza nie boli ale uświadamia. Nie byłoby tego typu achów i ochów przerażonych komentarzy.

  8. Aby mieć duże pieniądze trzeba na nie zapracować. Polecam biznes związany z nieruchomościami – zarządzanie świetnie prowadzi firma Polzen z Gdańska

  9. …podsumowując 1. intelekt 2. ziemia . 3. złoto 4. nieruchomosci …………………………14. słoik w ogródku 28. skarpetka ………99. toy toy za stodoło 127. konto w banku ………………..327. lokata

  10. Zapowiada się niezwykle fascynujący dokumentalny film, który zagłębia się w kwestie gospodarcze i finansowe w Wielkiej Brytanii. Omawia on funkcjonowanie banków centralnych, proces tworzenia pieniądza i wpływ systemu finansowego na zwykłych ludzi.

    Zdaje się, że film stawia ważne pytania dotyczące istoty pieniądza oraz jego wpływu na życie codzienne milionów ludzi. To szczególnie istotne w kontekście tego, jak pieniądz napędza większość działań na naszej planecie.

    Recenzje sugerują, że produkcja ta porusza kluczowe aspekty, takie jak kontrola długu i jego wpływ na gospodarkę. Wydaje się też, że pokazuje ona ewolucję systemu finansowego, od prostych faktów do skomplikowanych kwestii dotyczących emisji pieniądza przez prywatne banki.

    Wydaje się, że film oferuje głębokie zrozumienie tych zagadnień, jednakże głos narratorki został poddany krytyce za swoją trudność w zrozumieniu. Niemniej jednak, komentarze na temat filmu są bardzo zachęcające i sugerują, że warto go obejrzeć dla lepszego zrozumienia funkcjonowania systemu finansowego i jego wpływu na społeczeństwo.

  11. Głupszego materiału dawno nie widziałem. Jakby banki dowolnie mogłyby emitować pieniądze to nigdy by nie zbankrutowały. A jednak to się dzieje. To bank centralny kontroluje ilość pieniądza na rynku. Jeśli bank komercyjny nie ma pieniędzy może pożyczyć go od banku centralnego i wtedy może powstać kreacja pieniądza, ale to za wiedzą i wolą banku centralnego.

  12. Czyli system finansowy działa mniej więcej tak, że bank płaci bankowi, żeby inny bank mógł pożyczyć od kolejnego banku, by jeszcze inny bank zbankrutował…
    I czy uważacie, że te wszystkie informacje są rzeczywiste i prawdziwe…?
    Gdzie jest tłum, który bezpośrednio tworzy ten system, gdyż obraca pieniądzem prawie każdego dnia…? Gdzie jest tłum, którego rolą jest zarządzanie i kontrola wszelkich istniejących oraz działających systemów stworzonych przez człowieka, niby dla człowieka, z tym, że niekoniecznie dla tego, który na to wszystko zapierdala aż do śmierci częstokroć…?