24 thoughts on “Bitwa Warszawska Wojna Polsko Bolszewicka 1920-Film Dokumentalny Lektor

 1. Ci piszacy o rozruchach w II RP! Zawsze mozecie spojrzec na Sowietow i Niemcow w tamtym czasie!! Co tam robiono w okresie miedzywojennym z zaklocajacymi porzadek!

  W Berezie Kartuskiej II RP osadzala "zielonych ludzikow" Stalina z lat 1920 -39! Porozbiorowe popluczyny Moskwy, ktore poszly na wspolprace ze Stalinem. I chwala, ze II RP to robila! Inna rzecz, ze dostawali tam troche batem przez plecy, za kolaboracje z ZSRR, bo na przyklad ci wyznawcy bolszewizmu, ktorzy woleli uciekac do Moskwy byli tam przez Stalina ubijani jak psy.

  Po wojnie 1920, "Prawdą jest natomiast, że od 16 do 18 tys. rosyjskich jeńców zmarło w polskiej niewoli głównie z powodu chorób – epidemii grypy hiszpanki, tyfusu i czerwonki. Była to śmiertelność w granicach 17-19 proc. – taka jak w obozach w Niemczech i Rosji podczas I wojny światowej" – powiedział PAP prof. Karpus." Inna rzecz, ze gro tych czerwonoarmiejcow nie miala najmniejszej ochoty wracac do ZSRR!

  Tacy Rosjanie i oburzeni totalitaryzmem oraz bezprawiem II RP sa oburzeni smiertelnoscia jencow Armii Czerwonej po wojnie 1920 roku w Polsce i rozruchami w Polsce miedzywojennej, ale kompletnie nie przeszkadza im fakt, ze kilka lat po 1920 roku Sowieci w ZSRR wymordowali na Ukrainie 8 milionow ludzi podczas Wielkiego Glodu. RZECZ NIEWYOBRAZALNA!!!! I do dzis kreca propagandowe filmy jakie to szczescie mieli Ukraincy w 1920 roku, ze zostali w granicach ZSRR!!! I jakiego pecha mieli Ukraincy, ktorzy zostali wtedy w granicach burzuazyjnej i panskiej Polski! I Ukraincy w to szczescie, ktore ich spotkalo wierza! O Hitlerze i wyczynach NSDAP nie bede przypominal.

  Warto podkreslic, ze II RP powstala w ciezkich walkach z czerwonym najezdzca i zaborca, miala zaledwie 19 lat na zbudowanie potencjalu z przeogromu zgliszczy porozbiorowych!!! Zaborcy z odzyskanych przez Polske terenow wywiezli praktycznie wszystkie zaklady przemyslowe, zostawili ogolocona ziemie. To bylo tylko 19 lat. Tak malutko.

  I nie brakowalo w niej prozbiorowych zielonych ludzikow tamtych czasow na garnuszku Stalina siejacych ferment. II RP otoczona przez dwoch agresorow pracych do wojny, nieprzestrzegajacych traktatow, nie majacych zadnych wartosci i zasad! Zdradziecko, podstepnie i haniebnie zaatakowana z dwoch stron!

  Sytuacja II RP! "Trzeba zacząć od Śląska, z którego tylko zawdzięczając powstaniom udało się wydrzeć Niemcom część Górnego Śląska, stanowczo za mało jak na potrzeby przebudowy polskiej gospodarki. Z byłego zaboru pruskiego i tak uzyskaliśmy najlepiej zagospodarowaną część Polski mimo że Śląsk, jako kraj przygraniczny i zamieszkały głównie nie przez Niemców, był traktowany, jako dostawca węgla, koksu i stali dla przemysłu zachodnio niemieckiego, a rolnictwo i przemysł Wielkopolski rozwijały się przede wszystkim, jako przyczółki walki o utrzymanie polskości tych ziem.

  Natomiast w zaborze austriackim Galicja, jako kraj graniczny z Rosją i niechętnie widzianą ludnością polską była celowo pozbawiana przemysłu, dogodnej komunikacji poza niezbędnymi drogami militarnymi i twierdzami, a także podstawowej infrastruktury.

  Najgorzej wyglądało to w zaborze rosyjskim, w którym Królestwo Kongresowe zostało zamienione po powstaniu styczniowym w obóz militarny, a duży jego dorobek gospodarczy, przedpowstaniowy był celowo redukowany jak chociażby przez wprowadzenie ceł wewnątrzpaństwowych.

  Brak dróg, rozwoju miast, dodatkowo przeludnianych przez przymusowe osadzanie wysiedlonych Żydów rosyjskich / „Litwaków”/, powszechna rusyfikacja, obniżanie poziomu wykształcenia i utrzymywanie dwóch trzecich mieszkańców w stanie analfabetyzmu – to był spadek Polski po carskiej Rosji.

  Trudności spowodowane połączeniem krain przynależnych do różnych organizmów gospodarczych i nieposiadających wzajemnych więzi przy celowym utrzymywaniu braku połączeń komunikacyjnych, zostały jeszcze dodatkowo powiększone przez skutki przetaczającego się przez Polskę frontu i bezwzględny rabunek dokonywany przez niemieckich okupantów.

  Należy podkreślić, że począwszy od roku, 1924 czyli od reformy Grabskiego całość zamierzeń była obliczana na przynajmniej jeszcze 20 lat pokoju w Europie mając na względzie okoliczność, że pokolenie, które przeżyło okropności I wojny światowej będzie unikać powtórki z tej tragedii.

  Niestety nie uwzględniono siły niemieckiego rewanżyzmu i bolszewickiego pędu do wywołania światowej pożogi.
  Polsce zabrakło owych przynajmniej pięciu lat pokoju w celu okrzepnięcia gospodarki i unowocześnienia armii.

  Kształt Polski przedwojennej zawdzięczaliśmy z jednej strony „darowi” kongresu wersalskiego, który praktycznie ograniczał się do Pomorza, a właściwie „korytarza” pomorskiego, który nie obejmował nawet wszystkich ziem należących do Polski przedrozbiorowej z Gdańskiem na czele, a z drugiej – polskiej szabli.

  W sprawie polskiego portu morskiego Wersal zakpił sobie z Polski oferując nam port w Pucku.
  Polsce ówczesnej nie wolno było ustąpić w sprawie Gdańska, niestety Hallerowi zabrakło zdecydowania Piłsudskiego w odniesieniu do Wilna i nie wkroczył do Gdańska, a przecież nawet Litwini zdobyli się na zajęcie Memla przemianowanego na Kłajpedę, mimo że nigdy nie należał on do Litwy w odróżnieniu od Gdańska, który bronił swojej przynależności do Rzeczpospolitej przedrozbiorowej.

  Ten stan rzeczy odbił się natychmiast na naszym położeniu w wojnie z bolszewikami w 1920 roku, kiedy to w Gdańsku odmówiono wyładunku broni dla Polski.
  Decyzja o budowie portu w Gdyni miała swoje główne źródło właśnie w tym incydencie.

  Budowa portu w Gdyni kosztowała nas 2,5 mld zł. samych wydatków państwowych, natomiast modernizacja portu w Gdańsku mogła kosztować 500 mln zł. nie mówiąc już o konieczności budowy dróg dojazdowych do Gdyni omijających Gdańsk.
  Owe przynajmniej 2 mld zł. mogły być przeznaczone na szybszą realizację COP’u.
  Tylko że ze względów techniczno – handlowych trzeba było i tak zbudować port dostępny dla większych statków, a lokalizacja w Gdyni znacznie lepiej się do tego nadawała niż w Gdańsku." autorem cytowanego tekstu jest: Andrzej Owsiński.

  Rzeczywiscie historia Polski to dzieje calkowicie niewykorzystanych zwyciestw, zaprzepaszczonych mozliwosci i szans! Odwrotnie niz Rosji, gdzie sprawy doprowadzano do konca z pelna premedytacja i wyrachowaniem. W Polsce zdrajcy zachowywali urzedy, zaszczyty i byli chowani z honorami, w Rosji za zdrade scinano glowy, nawet za podejrzenie zdrady! Dlatego obydwa kraje sa w tym miejscu w ktorym sa.

  Panstwo Polskie odradza sie po 120 latach zaborow w 1920 roku. Po 120 latach rusyfikowania, zabijania, wynaradawiania i zsylania na Syberie. Choc wszyscy wiedza, ze juz w 1919 bolszewicy planuja atak na odradzajaca sie Polske. Zaborcy wywoza z ziem Polski wszystkie zaklady przemyslowe, pozostawiajac calkowicie ogolocona pusta ziemie.19 lat to zbyt malo, dlatego w 1939 roku Polska praktycznie nie miala uzbrojenia stajac do walki z tak uprzemyslowionymi krajami, jak ZSRR i Niemcy. Ale 8 milionow Ukraincow nie wymordowala!

  Warto tez pamietac, ze Polska w 1939 roku starala sie trzymac rowny dystans do dwoch agresywnych sasiadow, do ZSRR i Niemcow, pomimo ze oficjele hitlerowscy proponowali Polakom wspolny marsz na Rosje. Polacy konsekwentnie odmawiali. Za to honorowi Rosjanie zarzucajacy Polakom zdrade slowianszczyzny chetnie podpisali pakt Ribentropp -Molotow i wspolnie z Niemcami napadli na Polske! Podobnie honorowi byli podczas zaborow nasi bracia Slowianie, zarzucajacy nam zdrade slowianszczyzny.

  Pamietna wspolna parada hitlerowcow i Rosjan w Brzesciu w 1939 roku swietnie obrazuje ich honor w swietle klamstw o zdradzie przez Polakow slowianszczyzny.

 2. polacy powinni ich pogonic do samej stolicy.Może wtedy byśmy wygrali z niemcami w kampani wrześniowej bo by nas rosja nie zaatakowała

 3. WITAM -/Fanatyczna tyrania sowietow potomkow diabla zrodzone z ludzkiej krzywdy i zyjacy jak pasozyty – wykorzystujac ludzka ufnosc i milosc do czlowieka !/
  Wykorzystujac inych ludzi -potencjal uzywajac przemocy i przesladan !/
  -,,To przeklenstwo tego swiata i zlo jak zaraza zaklocajaca zycie normalnym ludziom !/

 4. Jednym z komunistycznych gnid jakie zdradzily wtedy Polske na rzecz Sowietow byl pochodzacy z Nalewek dziadek braci Milibandow z brytyjskiej Partii Pracy. Dyktatorskiej wladzy nad Polakami mu sie zachcialo. Wiekszosc eurolewicy ma takie pochodzenie.

 5. Propaganda pro Pilsudska!Faktycznie naczelnym wodzem bitwy byl znakomity general Rozwadowski.Pilsudski politycznie wycofal sie do kochanki do Pulaw.

 6. Przez jebanego ZDRAJCĘ Kaczora i jego bezrozumnych podnóżków z PiS cała europa nas nienawidzi (z wyjątkiem Węgier). NIedługo komuch Kaczor poprosi o bratnią pomoc Putina!!! Polacy obudźcie się, jeszcze jest czas…

 7. Wojna domowa w Rosji – wojna domowarozpoczęta po ustanowieniu przez bolszewików w wyniku zamachu stanu(rewolucja październikowa) dyktatorskiejwładzy państwowej w Rosji. Zwolenników władzy bolszewików określano jako czerwonych, a przeciwników jako białych. 18 stycznia 1918 bolszewicy rozpędzili wybrane w demokratycznych wyborach w listopadzie-grudniu 1917 Zgromadzenie Ustawodawcze Rosji – Konstytuantę, w którym nie posiadali większości (ok. 25% mandatów) i krwawo stłumili pokojowe demonstracje w obronie parlamentu. Oznaczało to, że pokojowe odsunięcie od władzy bolszewików nie jest możliwe, a jedynym sposobem na to pozostaje walka zbrojna. Podpisanie traktatu brzeskiego (3 marca 1918) spowodowało narastanie oporu wewnętrznego i wywołało poparcie Ententy dla ruchu białych, a po zakończeniu I wojny światowej ograniczoną zewnętrzną interwencję. Za zakończenie wojny domowej jest uważane zajęcie przez Armię Czerwoną Krymu w 1920 roku. Na Dalekim Wschodzie walki trwały jednak do 25 października 1922 roku (zdobycie Władywostoku). W Jakucji starcia zbrojne miały miejsce jeszcze w 1923 roku, a na Półwyspie Czukockim – do połowy 1924 roku.

 8. Jedną z przyczyn zatrzymania Armii Ochotniczej pod Tułą było zawarte w październiku, w Mikaszewiczach faktyczne zawieszenie broni między Polską a Rosją Sowiecką (regularne walki między tymi państwami były prowadzone od marca 1919 r.) Polskie władze sądziły w większości, że lepszą alternatywą dla kraju jest Rosja czerwona niż biała, która tolerowała Polskę jedynie do Sanu i Bugu; Finlandię, kraje nadbałtyckie i Ukrainę uważała natomiast za zbuntowane prowincje, które natychmiast po zakończeniu wojny wewnętrznej powinny wrócić do Rosji. Bolszewicy którzy, aby zwyciężyć w wojnie wewnętrznej byli pełni wyrzeczeń, od razu i bez zastrzeżeń zgodzili się na niepodległość Polski i natychmiast po zawieszeniu broni na froncie polskim przerzucili kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy pod Moskwę.

  W połowie września 1919 Józef Piłsudski wysłał do kwatery gen. Antona Denikina w Taganrogu misję, która potwierdziła negatywny stosunek białych do kwestii wschodnich granic Polski. Biali gotowi byli jedynie uznać niepodległość Polski w granicach Królestwa Kongresowego z 1815. To skłoniło Piłsudskiego do odmówienia białym wszelkiej pomocy wojskowej. Pragnął klęski Denikina, by mieć do czynienia jedynie ze słabą i osamotnioną na arenie międzynarodowej Rosją bolszewicką. Wojskom polskim przebywającym w głębi spornego terytorium wydano rozkaz niepodejmowania przeciwko Armii Czerwonej żadnych działań, które mogłyby przynieść korzyść Denikinowi. W odpowiedzi na zmianę polityki polskiej, bolszewicy zaoferowali bezwarunkowe uznanie niepodległości Polski i praktycznie każdy kształt jej granicy wschodniej odpowiadający Polakom. W lipcu 1919 rozpoczęto formalne negocjacje polsko-bolszewickie, kontynuowane do grudnia tego roku. W czasie ich trwania strona polska wysunęła postulat przywrócenia wschodniej granicy z 1772, a Julian Marchlewski zapewnił Polaków, że Rosja bolszewicka gotowa jest odstąpić im Litwę i Białoruś. 26 października 1919 wysłannik Piłsudskiego kapitan Ignacy Boerner przekonał Marchlewskiego, że Polakom zależy na pokonaniu białych przez bolszewików. Obiecał też, że Wojsko Polskienie uderzy w okolicach Mozyrza na Armię Czerwoną, gdy ta przerzuci swoje jednostki dla zlikwidowania oporu białych generałów. Tak też się stało i Piłsudski mawiał potem, że ta celowa bezczynność wojsk polskich mogła przesądzić o wyniku wojny domowej w Rosji[14].

 9. Ciekawy filmik 🙂 a z kolei jak by ktoś bardziej chciał posłuchać o polskiej szabli z tamtego okresu to zapraszam na swój kanał – szablotłuk polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *